Kolorowanki

Kolorowanki polityczne

W 1962 roku rysownik Mort Drucker współpracował z humorystą Paulem Laikinem przy tworzeniu książki Johna F. Kennedy’ego , satyrycznego wprowadzenia do Kennedy’ego, jego rodziny i administracji, opowiedzianego z punktu widzenia jego córki Caroline . Książka sprzedała się w 2 500 000 egzemplarzy.

W 1968 roku w Stanach Zjednoczonych zaczęła krążyć książka do kolorowania Czarnej Pantery ; książka przedstawia czarnych mężczyzn i dzieci zabijających świnie przebrane za policjantów . Twierdzono, że został on wysunięty nie przez Partię Czarnych Panter, ale przez program COINTELPRO Federalnego Biura Śledczego , mający na celu zdyskredytowanie organizacji, co jest przedmiotem sporu innych źródeł. 

Termin i pojęcie „Kolorowanka” został przyjęty przez feministycznej artystki Tee Corinne jako narzędzia kobiecej inicjacji. Corinne wykonała ołówkowe szkice kobiecych genitaliów, które następnie narysowała tuszem i wydrukowała na brystolu. Opublikowała ich zbiór w 1975 roku jako The Cunt Coloring Book.

W sierpniu 2011 roku amerykańskie wydawnictwo Really Big Coloring Books wydało We Shall Never Forget: The Kids Book of Freedom, zawierające szczegółowe rysunki w księgowości SEAL Team 6 strzelającej do Osamy bin Ladena w jego domu. Książka była krytykowana przez niektórych za negatywne przedstawianie muzułmanów. Firma wydała także The Tea Party Coloring Book for Kids , Ted Cruz To The Future (2013) oraz książkę o inauguracji prezydenta Baracka Obamy (2008).

Dzieła sztuki

Fotograf Jno Cook tworzy rysunki na podstawie grafik Robert Frank – The Americans , a w 1983 roku opublikował je w limitowanej edycji jako The Robert Frank Coloring Book . W 1994 roku National Gallery of Art wykorzystała te zdjęcia jako upominki dla pisarzy pracujących nad katalogiem retrospektywy prac Franka.

Książki do kolorowania dla dorosłych

Kolorowanki to forma terapii dla dorosłych , która zyskała na popularności w 2010 roku. Podobno przynosi ludziom poczucie ich dzieciństwa , oraz pomaga w rozwijaniu umiejętności motorycznych i wizji, co zmniejsza niepokój,  łagodzi stres w sposób podobny do medytacji . Skoncentrowanie się na kolorowaniu może ułatwić zastąpienie negatywnych myśli i obrazów przyjemnymi. Kolorowanki mogą być używane w codziennych czynnościach. Książki są również sposobem na ucieczkę od technologii, którą niektórzy mogą uznać za korzystną dla zdrowia ludzi. Mogą z nich korzystać również osoby, które nie czują się dobrze w innych, niezwykle wyrazistych formach sztuki.

Podczas gdy kolorowanki dla dorosłych były popularne na początku lat 60. XX wieku, były to raczej prace satyryczne, a nie terapeutyczne, które definiują dzisiejszą formę kolorowanek dla dorosłych. Pierwsze książki do kolorowania dla dorosłych, które odniosły sukces komercyjny, zostały opublikowane w 2012 i 2013 r. a ich popularność zaczęła rosnąć w 2015 r. W kwietniu tego roku Johanna Basford wydała dwie kolorowanki zatytułowane „Tajemniczy ogród” i Zaczarowany las ”. , który stał się bestsellerem w Amazon . W listopadzie Amazon.ca poinformował, że książki były najbardziej poszukiwane w przypadku pozycji, z których dziewięć z pierwszej dziesiątki składało się z takich książek. Również w tym miesiącu Crayola zaczął oferować własną linię kolorowanek dla dorosłych. Wydawcy zaczęli także dodawać do swoich kolorowanek ołówki i płyty CD, aby zwiększyć przyjemność z tej czynności. Sprzedaż w USA nadal rosła na początku 2016 r., Ale pod koniec roku zaczęła spadać, a mniej nowicjuszy próbowało tej rozrywki.

Książki do kolorowania dla dorosłych są oferowane w formie cyfrowej za pośrednictwem ebooków, aplikacji cyfrowych i stron do kolorowania, które można pokolorować online lub pobrać. Cyfrowe produkty pracy użytkowników mogą być zapisywane i udostępniane. Dominic Bulsuto wysunął teorię, że trend zakupów cyfrowych pomógł w rozprzestrzenianiu się tego gatunku, zauważając, że względna anonimowość tego aktu pozwala klientom czuć się bezpieczniej, przeglądając książki, których kupowanie byłoby zawstydzone w prawdziwym życiu.

Do 2016 r. Faber-Castell , światowy dostawca kolorowych ołówków, miał problemy z utrzymaniem popytu na swoje produkty z powodu szaleństwa, podczas gdy Blue Star Coloring sprzedała ponad milion tytułów w ciągu jednego roku.

Dostępne są w internecie darmowe kolorowanki do wydruku.