Oleszkiewicz Józef (ur. 1777 Szydłowo (Żmudź), zm. 05.10.1830 Petersburg).
Początkowo uczył się sam, kopiując obrazy w galerii Prozorów w Wilnie. Dzięki pomocy Anny z Radziwiłłów Mostowskiej wstąpił w 1797 na Uniwersytet Wileński, gdzie zaczął studiować anatomię i fizjologię, a po roku rysunek i malarstwo u F. Smuglewicza i J. Rustema. W 1801 zainteresował się nim Aleksander Chodkiewicz, pisarz i kolekcjoner, który go gościł około pół roku w swoim majątku Pekałowie. W 1803 wysłał artystę na studia do Paryża, gdzie uczył się w Akademii i prawdopodobnie u J. L. Davida. Do Polski wrócił Oleszkiewicz ok. 1806 i po krótkim pobycie u Chodkiewicza w Pekałowie przeniósł się do Wilna. W 1810 wyjechał na stałe do Petersburga, w 1820 otrzymał tytuł akademika tamtejszej Akademii. W Petersburgu Oleszkiewicz cieszył się wielką popularnością nie tylko jako malarz, lecz także dzięki wysokim godnościom, które sprawował w wolnomularstwie. Teozoficznym poglądom artysty uległ w pewnym stopniu Mickiewicz, który poświęcił artyście wiersz w Ustępie III części Dziadów.
Oleszkiewicz był twórcą portretów, a także kompozycji historycznych, mitologicznych i religijnych. Już na studiach malował portrety wilnian i okolicznej szlachty. W Pekałowie przed wyjazdem do Paryża namalował obrazy: Obrona Trembomli, ,Śmierć Katona i dwie sceny z życia Harmodiusa i Aristogitona. W Paryżu kopiował dzieła dawnych mistrzów i namalował kompozycję Tetyda przynosząca zbroję Achillesowi opłakującemu Patroklesa.
Z okresu pobytu w Wilnie w latach 1807-10 pochodzą m.in. obrazy: Miłość Antiocha do Stratoniki (Muzeum w Wilnie), kompozycja wykonana dla Chodkiewicza Pożegnanie Jana Karola Chodkiewicza z małżonką Anną przed wyjazdem na wyprawę chocimską oraz liczne portrety, m.in. Marcina Poczobuta, bpa Hieronima Strojnowskiego i dwa wizerunki Adama Jerzego Czartoryskiego.
W Petersburgu początkowo artysta kontynuował tematykę mitologiczną (m.in. Śmierć Klitemnestry), tworzył obrazy religijne i kompozycje alegoryczne; w okresie późniejszym niemal wyłącznie wykonywał portrety osobistości polskich (m.in. Marii Szymanowskiej, S. Morawskiego, Henryka Rzewuskiego, Lwa Sapiehy oraz Rosjan A. F. Lwowa, O. Naryszkiny).
olej, płótno, 266 x 175,5 cm;
Moskwa, Gosudarstwiennyj Istoriczeskij Muzej;
olej, płótno, 94 X 74,8 cm;
Lwowska Galeria Obrazów;