Kim był Stanisław Wyspiański

Kim był Stanisław Wyspiański

Stanisława Wyspiańskiego można nazwać Człowiekiem Renesansu – był pisarzem, poetą, dramaturgiem, grafikiem i malarzem, projektował również meble. Ze Stanisławem Wyspiańskim zetknęłam się w okresie szkoły średniej, jednak jego twórczość nie przypadła mi do gustu. Mówię zarówno o literaturze jak i tworzonej przez niego sztuce.

Stanisław Wyspiański urodził się w Krakowie 15 stycznia 1869 roku. Uczył się w gimnazjum Św. Anny nie wyróżniając się niczym szczególnym. Wyspiański zapisał się na Uniwersytet Jagielloński oraz Akademię Sztuk Pięknych. Dyrektor ASP, którym w tym okresie był Jan Matejko polecił mu współudział w malowaniu polichromii w Kościele Mariackim. W latach 90 XIX wieku wykonał słynną polichromię w Kościele Franciszkanów w Krakowie. W 1900 roku Wyspiański poślubił Teodorę Teofilę Pytko pochodzenia chłopskiego  – był to jeden z przejawów popularnej wtedy chłopomanii. Sławę przyniosło artyście dzieło Wesele, które do dziś jest obowiązkową lekturą szkolną. Ja w tym utworze nie widzę jednak niczego nadzwyczajnego. Kanwą książki było wesele Lucjana Rydla, które odbyło się w Rydlówce w Bronowicach w 1900 roku, a w którym Wyspiański był jednym z gości.

Artysta mimo swojego dorobku miał niezbyt pochlebną opinię. Jeszcze przed ślubem z Teodorą miał z nią nieślubne dzieci, a przez wiele lat życia zmagał się z kiłą, która stała się przyczyną jego śmierci. Zmarł 28 listopada 1907 roku mając zaledwie 38 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *