Kim był Stanisław Wyspiański

Kim był Stanisław Wyspiański

Stanisława Wyspiańskiego można nazwać Człowiekiem Renesansu – był pisarzem, poetą, dramaturgiem, grafikiem i malarzem, projektował również meble. Ze Stanisławem Wyspiańskim zetknęłam się w okresie szkoły średniej, jednak jego twórczość nie przypadła mi do gustu. Mówię zarówno o literaturze jak i tworzonej przez niego sztuce.

Stanisław Wyspiański urodził się w Krakowie 15 stycznia 1869 roku. Uczył się w gimnazjum Św. Anny nie wyróżniając się niczym szczególnym. Wyspiański zapisał się na Uniwersytet Jagielloński oraz Akademię Sztuk Pięknych. Dyrektor ASP, którym w tym okresie był Jan Matejko polecił mu współudział w malowaniu polichromii w Kościele Mariackim. W latach 90 XIX wieku wykonał słynną polichromię w Kościele Franciszkanów w Krakowie. W 1900 roku Wyspiański poślubił Teodorę Teofilę Pytko pochodzenia chłopskiego  – był to jeden z przejawów popularnej wtedy chłopomanii. Sławę przyniosło artyście dzieło Wesele, które do dziś jest obowiązkową lekturą szkolną. Ja w tym utworze nie widzę jednak niczego nadzwyczajnego. Kanwą książki było wesele Lucjana Rydla, które odbyło się w Rydlówce w Bronowicach w 1900 roku, a w którym Wyspiański był jednym z gości.

Artysta mimo swojego dorobku miał niezbyt pochlebną opinię. Jeszcze przed ślubem z Teodorą miał z nią nieślubne dzieci, a przez wiele lat życia zmagał się z kiłą, która stała się przyczyną jego śmierci. Zmarł 28 listopada 1907 roku mając zaledwie 38 lat.