Rzeźba w Austrii

Rzeźba w Austrii

Rzeźba zawsze odzwierciedlała zmiany, jakie na przełomie wieków zachodziły w architekturze. Z okresu romańskiego pochodzi słynny ołtarz Mikołaja z Verdun w opactwie Klosterneuburg w Dolnej Austrii. W Austrii znajduje się również kilka przepięknych ołtarzy gotyckich, wyrzeźbionych w drewnie lipowym, z których najbardziej znanym jest ołtarz w St. Wolfgang, będący dziełem Michaela Pachera (1440-1498).

Najwspanialsze rzeźby okresu renesansu można obejrzeć w Hofkirche w Innsbrucku. Należy do nich grobowiec Maksymiliana I oraz wywierające wielkie wrażenie postaci z brązu, wśród których jest kilka dzieł samego Albrechta Diirera (1471-1528).

Wspaniałe przykłady rzeźby barokowej to fontanna Georga Raphaela Donnera na wiedeńskim Neuer Markt oraz posąg księcia Eugeniusza Sabaudzkiego w Dolnym Belwederze dłuta Balthasara Permosera. Barokowymi rzeźbami zdobione były nawet urny na prochy, jak choćby te wykonane przez Balthasara Molla dla Marii Teresy i Franciszka I. Wprawdzie wszystkie wymienione przykłady sztuki barokowej znajdują się w Wiedniu, ale styl ten jest widoczny w całym kraju.

Do typowych rzeźb neoklasycystycznych należy konny posąg cesarza Józefa II na Josefsplatz w wiedeńskim Hofburgu. Na salzburskim Starym Mieście wznosi się wiele fontann przyozdobionych podobiznami koni.

Okres biedermeierowski był najlepiej reprezentowany w meblarstwie, czego przykłady prezentowane są w wiedeńskim Muzeum Sztuki Stosowanej. Po biedermeierze popularne stały się meble gięte. Technika wyginania drewna znalazła zastosowanie głównie w oparciach krzeseł. Od tego czasu krzesło z giętego drewna zwane jest również krzesłem wiedeńskim.

W 1903 r. założono tak zwane Warsztaty Wiedeńskie (Wiener Werkstatte). Działający w nich artyści stworzyli całą gamę wysokiej jakości, ale bardzo drogich przedmiotów codziennego użytku oraz odzież i biżuterię. Walory estetyczne wzięły w tym przypadku górę nad praktycznością, co uwidoczniło się w bardzo wyszukanych formach, takich jak w przypadku srebrnego serwisu do herbaty Josefa Hoffmanna (wystawionego w Muzeum Sztuki Stosowanej). Inną wybitną postacią w Wiener Werkstatte był ich współzałożyciel Kolo Moser (1868-1918).